Via Regia - spotkania z cyklu Uczynić nieznane znanym
9 maja, projekcją filmu E. Esteveza Droga życia, zakończyliśmy cykl trzech spotkań, tematycznie nawiązujących do Via Regia - jednej z nitek szlaku św. Jakuba wiodących przez: Polskę - gminę Siechnice - Zębice do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela.
Rada Europy, w 2006 roku ogłosiła szlak św. Jakuba Europejskim Szlakiem Kultury.

W gminie Siechnice, inicjatorem oznakowania nitki Via Regia był pan Grzegorz Roman. Zorganizował sponsorów, którzy sfinansowali wykonanie i montaż znaków.

w Świetlicy pod Lipami, zorganizowało cykl spotkań w celu przybliżenia tematyki szlaku mieszkańcom Zębic.
Podczas drugiego spotkania, pn.: Via Regia - Uczynić nieznane znanym, pani Agata Borowiecka ze Studium Kształcenia Animatorów we Wrocławiu, pielgrzym do Santiago de Compostela, przypomniała fragmenty prezentacji, które dawały wyobrażenie o szlaku i atmosferze na nim panującej. Fragment prezentacji

Pan Grzegorz Roman, opowiedział o tym, co Go zainspirowało do odtworzenia szlaku św. Jakuba w gminie Siechnice oraz o źródłach finansowania i etapach przedsięwzięcia. Na zakończenie, uczestnicy spotkania dyskutowali o rozwiązaniach, które przyczyniłyby się do rozwoju Via Regia, Zębic i ich mieszkańców.

A w sobotę, 9 maja, wieczorkiem obejrzeliśmy film Droga życia, w reżyserii E. Esteveza, Film zainspirował uczestników spotkań do podjęcia twórczych działań wokół szlaku Via Regia.

Fotorelacja z drugiego spotkania dostępna jest TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Siechnice